Szpital Miejski Nr 4 w Gliwicach Sp. z o. o.

Udostępnienie dokumentacji medycznej

Dokumentacja medyczna prowadzona przez podmiot udzielajacy świadczeń zdrowotnych (w przychodni, szpitalu, poradni) jest jego własnością , jednak pacjent ma pełne prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczacej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Prawo mają również przedstawiciel ustawowy, bądź osoba upoważniona przez pacjenta.

Po śmierci pacjenta, dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia  (pisemne upowaznienie powinno znajdować sie w kartotece pacjenta) lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym.

Jeśli za życia Pacjent nie upoważnił nikogo do wglądu w dokumentację medyczną, prawo wglądu przysługuje m.in. spadkobiercom w zakresie prowadzonego postępowania przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, o których mowa w art. 67e ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tj.  Dz. U. z 2020r., poz. 849, z 2022r. poz. 64).

Zasady udostępniania dokumentacji medycznej reguluje rozdział 7 (art. 23 – 30a) ustawy z dnia 6 listopada 2008r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tj.  Dz. U. z 2020r., poz. 849, z 2022r. poz. 64).

Dokumentacja medyczna jest udostępniana pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta

Udostępnienie dokumentacji medycznej następuje w trybie zapewniającym zachowanie poufności i ochrony danych osobowych.

Dokumentacja medyczna jest udostępniana:

  • do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych, z wyłączeniem medycznych czynności ratunkowych, albo w siedzibie podmiotu udzielajacego świadczeń zdrowotnych, z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym organom lub podmiotom możliwość sporzadzenia notatek lub zdjęć;
  • poprzez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku;
  • poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i  zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta
  • za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej;
  • na informatycznym nośniku danych.

Za wykonanie odpisu, kopii lub wydruku bądź na informatycznym nośniku danych, podmiot udzielajacy świadczeń zdrowotnych, może pobierać opłatę. Jej maksymalna wysokość jest ograniczona i ściśle ustalona. Podstawą jej wyliczenia jest publikowana przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym RP "Monitor Polski", wysokość przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, począwszy od pierwszego dnia miesiaca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie.

Udostępnienie dokumentacji do wglądu na miejscu jest bezpłatne, powinno jednak zostać wcześniej uzgodnione.

Opłaty nie pobiera się w przypadku udostępnienia pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu dokumentacji po raz pierwszy, jak również w innych przypadkach określonych w ustawie.

Wydanie dokumentacji następuje za potwierdzeniem tożsamości wnioskodawcy dowodem osobistym lub innym dokumentem urzędowym ze zdjęciem oraz dowodem zapłaty /jeżeli dotyczy/.

W razie konieczności dokonania wysyłki na wskazany adres, wlicza się koszty wysyłki dokumentacji.

Wydawana dokumentacja jest uwierzytelniona za zgodnośc z oryginałem.

Informację o aktualnej cenie za jedną stronę kserokopii dokumentacji medycznej, mozna uzyskać w recepcji /punkcie podawczym/ lub pod numerem telefonu /32/ 330-84-11 - obiekt przy ul. Zygmunta Starego 20, natomiast pod numerem /32/ 46-13-299 w punkcie informacyjnym dla obiektu przy ul. Kościuszki 29.

Wniosek o wydanie dokumentacji medycznej.

Druk wniosku można pobrać ze strony  lub osobiście w punkcie informacyjnym  dla lokalizacji Szpitala przy ul. Zygmunta Starego 20 (tel. 500 551 907) oraz w punkcie informacyjnym dla lokalizacji Szpitala przy ul. Kościuszki 29 w Punkcie Informacyjnym (tel. 32 46-13-299)

Wypełniony wniosek można :

  • złożyć osobiście w punkcie informacyjnym  dla lokalizacji Szpitala przy ul. Zygmunta Starego 20  oraz w punkcie informacyjnym - parter hol główny - dla lokalizacji Szpitala przy ul. Kościuszki 29;
    lub przesłać:
  • pocztą elektroniczną na adres mailowy:
  • faksem na numer /32/ 330-84-01- dla obiektu przy ul. Zygmunta Starego 19 i 20 lub /32/ 46-13-220 - dla obiektu przy ul. Kościuszki 29
  • pocztą na adres:

    Szpital Miejski Nr 4 w Gliwicach Spółka z o. o.
    ul. Zygmunta Starego 20, 44-100 Gliwice
  • Szpital Miejski Nr 4 w Gliwicach Spółka z o. o.
    ul. Kosciuszki 29, 44-100 Gliwice

Informacje o stanie załatwianych spraw dotyczących udostępnienia dokumentacji medycznej, można uzyskać pod numerem telefonu :

500 551 907 (recepcja- punkt info) - dla obiektu przy ul. Zygmunta Starego 19 i 20

/32/ 46-13-299 (recepcja-punkt info) - dla obiektu przy ul. Kościuszki 29

Metadane

Data wytworzenia : 09.09.2020
Data publikacji : 26.01.2022
Data modyfikacji : 25.03.2024
Podmiot udostępniający informację:
Szpital Miejski Nr 4 w Gliwicach Sp. z o. o.
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Administrator
Osoba udostępniająca informację:
Administrator
Osoba modyfikująca informację:
Aleksandra Bryndza

Opcje strony

do góry